Om oss

Våren 2015 fick Musica Viva ett bidrag för vårens program från Svenska Postkodlotteriets Kulturstiftelse.

Vi som är med i styrelsen

Namn: Post: Telefonnummer: Mailadress:
Stig Larsson Ordförande 070-461 88 82 stig.j.larsson@gmail.com
Catharina Ericsson Kassör 076-839 66 49 catharinaviolinist@gmail.com
Ingela Lindkvist Sekreterare 076-815 24 03 ilindkvist@hotmail.com
Pernilla Vosveld Ledamot 070-530 93 04 pernilla.vosveld@soderhamn.se
Mats Siggstedt Ledamot 073-263 55 41 mats.siggstedt@gmail.com
Marianne Undvall Ledamot 072-014 15 66 marianne.undvall@outlook.com
Jan Brolin Ledamot 070-292 33 01 jan.brolin@hotmail.com
Nicklas Jonsson Suppleant 070-270 13 05 nicklas.jonnson@svenskakyrkan.se
Lennart Ericsson Suppleant 070-566 51 17 lennart.ericsson@kmr.se
Bengt Andersson Suppleant 070-638 08 29 bengtpiano@outlook.com
Peter Vosveld Suppleant 070-714 96 36 peter.vosveld@gmail.com
AnnaGreta Rydbäck Revisor 070-626 19 48 a_rydback@hotmail.com
Anne-Christine Modin Revisor 070-224 19 43 anki.modin@gmail.com
Christina Hedquist Valberedning 070-211 97 34 christina.hedquist@outlook.com
Inga Larsson Valberedning 070-787 90 18 inga.e.larsson@gmail.com

Stig Larsson - ordförande
Mobil: 070-461 88 82
E-post: stig.j.larsson@gmail.com

Catharina Ericsson - kassör
Mobil: 076-839 66 49
E-post: catharinaviolinist@gmail.com

Spelar violin. Efter studier för prof. Harald Thedéen vid Kungl. Musikhögskolan i Stockholm följde studier för prof. Sorina Knabe i Berlin samt studier i barockviolin vid Collegium Musicum på Musikhögskolan i Stockholm.

Catharina var under en längre period verksam som konsertmästare i Folkoperans orkester och är sedan 1987 medlem i Uppsala kammarorkester. Medlem i EricsBergskvartetten.

Hemsida: www.catharinaviolinist.se

Vill dela med sig av musikens underbara kraft

Ingela Lindkvist - sekreterare
Mobil: 076-815 24 03
E-post: ilindkvist@hotmail.com

Jag kommer från Söderala, spelar fiol och altfiol. Folkmusiken ligger varmast om hjärtat och spelmansstämmorna på sommaren är höjdpunkten på året för mig. Då är det semester på hög nivå. Jag har gått fyra år på Bollnäs Folkhögskola, två år med inriktning folkmusik och två år klassisk.

Förutom att spela och skriva musik målar jag tavlor och pysslar gärna med små saker. Helst trähantverk. Och såklart; jag tycker väldigt mycket om att komma med idéer och att sprida musik runtom mig!

Pernilla Vosveld - ledamot
Mobil: 070-530 93 04
E-post: Pernilla.vosveld@gmail.com

Jag arbetar sedan 1992 på Söderhamns kulturskola. Undervisar i cello/piano samt leder ensembler/orkester.

Älskar mitt jobb samt brinner för ett levande föreningsliv

Jan Brolin - ledamot

Marianne Undvall

Marianne Undvall - ledamot 
Mobil: 070-285 46 01
E-post: marianne.undvall@soderhamn.com

Mångårig kulturkonsument.
Sjunger i kör.

Mats Siggstedt - ledamot
Mobil: 070-821 00 02
E-post: mats@siggstedt.se

Bengt Andersson - suppleant
Mobil: 070-638 08 29
E-post: meharet@hotmail.se

Bengt Andersson föddes i Söderhamn. Efter avslutad skolgång följde privata pianostudier för Greta Eriksson i Stockholm. Som sjuttonåring antogs han som elev vid Edsbergs musikinstitut.

År 2010 utsågs han av Kungl. musikaliska akademien till årets pianopedagog med motiveringen "Bengt Andersson får priset för sin långa osvikliga gärning att uppfostra unga svenska pianister, alltid med kunskap, glädje och allvar".

» Läs mer

Peter Vosveld - suppleant
Mobil: 070-714 96 36
E-post: peter.vosveld@gmail.com

Lennart Ericsson

Lennart Ericsson- suppleant
Mobil: 070-566 51 17
E-post: Lennart.ericsson@kmr.se

Lennart Ericsson arbetar i Ulrika Eleonora Kyrka som Kyrkomusiker sedan 2009.
Han brinner för sång och operakonsten och såsom dirigent för Ulrika Eleonorakyrkokör har han uppfört bla Faures och Mozarts requiem.

Christina Hedquist - valberedning
Mobil: 070-211 97 34
E-post: christina.hedquist@soderhamn.com

Inga Larsson - valberedning
Mobil: 070-787 90 18
E-post: inga.e.larsson@gmail.com

Anna-Greta Rydbäck- revisor
Mobil: 070-626 19 48
E-post: a_rydback@hotmail.com

Ann-Christine Modin

Ann-Christine Modin - revisor
Mobil: 070-224 19 43
E-post: anki.modin@gmail.com

Jag är inte själv aktiv musiker, även om jag spelade lite flöjt i ungdomen. Tycker däremot att det är spännande att följa föreningslivet på nära håll.

Samarbetspartners

- Söderhamns kulturskola
- Statens Kulturråd
- Söderhamns kommun
- Kulturutveckling Gävleborg
- Sparbanksstiftelsen
- Söderhamns församling
- Kameraklubben
- Konstföreningen i Söderhamn
- Föreningen M/S Moa
- Studiefrämjandet i Söderhamn
- Bergabry Stuga
- Erik-Anders Hälsingegård
- Ranbogården
- Konstkraft i Ljusne
- Söderhamns Catering
- Föreningen Söderhamns Museum

Övrigt

Organisations nummer: 817602-5503

Föreningens bankgiro: 193-3175