Om oss

Våren 2015 fick Musica Viva ett bidrag för vårens program från Svenska Postkodlotteriets Kulturstiftelse.

Vi som är med i styrelsen

Stig Larsson - ordförande
Mobil: 070-461 88 82
E-post: stig.j.larsson@gmail.com

Catharina Ericsson - kassör
Mobil: 076-839 66 49
E-post: catharinaviolinist@gmail.com

Spelar violin. Efter studier för prof. Harald Thedéen vid Kungl. Musikhögskolan i Stockholm följde studier för prof. Sorina Knabe i Berlin samt studier i barockviolin vid Collegium Musicum på Musikhögskolan i Stockholm.

Catharina var under en längre period verksam som konsertmästare i Folkoperans orkester och är sedan 1987 medlem i Uppsala kammarorkester. Medlem i EricsBergskvartetten.

Hemsida: www.catharinaviolinist.se

Vill dela med sig av musikens underbara kraft

Ingela Lindkvist - sekreterare
Mobil: 076-815 24 03
E-post: ilindkvist@hotmail.com

Jag kommer från Söderala, spelar fiol och altfiol. Folkmusiken ligger varmast om hjärtat och spelmansstämmorna på sommaren är höjdpunkten på året för mig. Då är det semester på hög nivå. Jag har gått fyra år på Bollnäs Folkhögskola, två år med inriktning folkmusik och två år klassisk.

Förutom att spela och skriva musik målar jag tavlor och pysslar gärna med små saker. Helst trähantverk. Och såklart; jag tycker väldigt mycket om att komma med idéer och att sprida musik runtom mig!

Pernilla Vosveld - ledamot
Mobil: 070-530 93 04
E-post: Pernilla.vosveld@gmail.com

Jag arbetar sedan 1992 på Söderhamns kulturskola. Undervisar i cello/piano samt leder ensembler/orkester.

Älskar mitt jobb samt brinner för ett levande föreningsliv

Jan Brolin - ledamot

Marianne Undvall - ledamot 
Mobil: 070-285 46 01
E-post: marianne.undvall@soderhamn.com

Mats Siggstedt - ledamot
Mobil: 070-821 00 02
E-post: mats@siggstedt.se

Bengt Andersson - suppleant
Mobil: 070-638 08 29
E-post: meharet@hotmail.se

Bengt Andersson föddes i Söderhamn. Efter avslutad skolgång följde privata pianostudier för Greta Eriksson i Stockholm. Som sjuttonåring antogs han som elev vid Edsbergs musikinstitut.

År 2010 utsågs han av Kungl. musikaliska akademien till årets pianopedagog med motiveringen "Bengt Andersson får priset för sin långa osvikliga gärning att uppfostra unga svenska pianister, alltid med kunskap, glädje och allvar".

» Läs mer

Peter Vosveld - suppleant
Mobil: 070-714 96 36
E-post: peter.vosveld@gmail.com

Lennart Ericsson

Lennart Ericsson- suppleant
Mobil: 070-566 51 17
E-post: Lennart.ericsson@kmr.se

Lennart Ericsson arbetar i Ulrika Eleonora Kyrka som Kyrkomusiker sedan 2009.
Han brinner för sång och operakonsten och såsom dirigent för Ulrika Eleonorakyrkokör har han uppfört bla Faures och Mozarts requiem.

Christina Hedquist - valberedning
Mobil: 070-211 97 34
E-post: christina.hedquist@soderhamn.com

Inga Larsson - valberedning
Mobil: 070-787 90 18
E-post: inga.e.larsson@gmail.com

Anna-Greta Rydbäck- revisor
Mobil: 070-626 19 48
E-post: a_rydback@hotmail.com

Ann-Christine Nordin - revisor

Samarbetspartners

- Söderhamns kulturskola
- Statens Kulturråd
- Söderhamns kommun
- Kulturutveckling Gävleborg
- Sparbanksstiftelsen
- Söderhamns församling
- Kameraklubben
- Konstföreningen i Söderhamn
- Föreningen M/S Moa
- Studiefrämjandet i Söderhamn
- Bergabry Stuga
- Erik-Anders Hälsingegård
- Ranbogården
- Konstkraft i Ljusne
- Söderhamns Catering
- Föreningen Söderhamns Museum

Övrigt

Organisations nummer: 817602-5503

Föreningens bankgiro: 193-3175